BLOG
Kto może zostać przyjęty do domu spokojnej starości?
Bywa, że rodzina seniora zastanawia się nad umieszczeniem go w domu spokojnej starości. Wynika to głównie z chęci zapewnienia bliskiej osobie profesjonalnej opieki pielęgniarskiej. Jednocześnie podopieczni takich ośrodków mogą cieszyć się ciszą i spokojem, jak również możliwością korzystania z zajęć terapeutycznych oraz integracji z innymi pensjonariuszami.
Jak osoby starsze mogą radzić sobie z samotnością?
Wiele się mówi o chorobach wieku starczego, które doprowadzają do obniżenia sprawności i samopoczucia seniorów, jednak zapomina się, że samotność może być nie mniej niebezpieczna niż problemy z krążeniem, cukrzyca czy reumatyzm. Z badań przeprowadzanych przez specjalistów m.in. z Instytutu Psychologii PAN czy Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że osoby samotne znacznie częściej podupadają na zdrowiu i tracą chęci do życia. W efekcie przestają dbać o samych siebie, a na skutek zobojętnienia i depresji przestają prosić o pomoc. Co gorsza, stan ten może dotyczyć niemal jednej trzeciej wszystkich seniorów.
Jakie wyposażenie powinno się znaleźć w pokojach seniorów w domu opieki?
Dom opieki to miejsce, w którym seniorzy, ale także osoby z niepełnosprawnościami otrzymają niezbędną pomoc oraz specjalistyczną opiekę. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda tego typu placówka musi spełnić określone wymogi w zakresie między innymi wyposażenia pokojów.
Jakie zabiegi w ramach rehabilitacji zapewniają domy spokojnej starości?
Zabiegi z zakresu rehabilitacji poprawiają samopoczucie i wspierają seniorów w długoterminowym utrzymaniu swojego zdrowia w jak najlepszym stanie. Jakie zabiegi tego typu są wykonywane w domach spokojnej starości? Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia tych, które przeprowadzane są najczęściej.
Z jakimi formalnościami wiąże się organizacja pobytu seniora w domu opieki?
Często zdarza się tak, że osoby starsze potrzebują opieki, aby móc normalnie i komfortowo funkcjonować. Nie zawsze jej bliscy mogą zagwarantować to wsparcie z uwagi na pracę zawodową czy brak stosownych umiejętności. Wówczas najrozsądniejszą decyzją wydaje się znalezienie domu seniora, w którym rodzic czy dziadek otrzyma profesjonalną opiekę, w tym również medyczną. Jednak aby to zrobić, w pierwszej kolejności trzeba dopełnić niezbędnych formalności. Jakie dokumenty są wówczas wymagane?
Czym się kierować przy wyborze domu opieki dla seniora?
W życiu każdego starszego człowieka przychodzi taki moment, kiedy przestaje być w pełni samodzielny i potrzebuje wsparcia. Mowa tutaj zarówno o pomocy w podstawowych codziennych czynnościach, jak i o kwestiach związanych ze stanem zdrowia. Czasami zdarza się tak, że najbliżsi seniora nie mogą lub nie potrafią się nim zaopiekować, na przykład ze względu na jego chorobę. Wówczas najlepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się znalezienie domu opieki dla seniora. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając go?
Sposoby organizowania rozrywek i uroczystości w domu opieki
Wiek senioralny to czas odpoczynku, czas relaksacji, czytania książek, spacerów… To czas kiedy człowiek zasługuje na życie bezpieczne, pełne troski, opieki i bezpieczeństwa. To czas kiedy słowo starość brzmi dumnie. Mimo że sił już znacznie mniej, to w głowie jest nadal pełno pomysłów. To czas spotkań, czas rozmów. Wiele osób zastanawia się jak spędzić te ostatnie lata życia.
W jakim zakresie rodzina partycypuje w kosztach utrzymania osoby w domu opieki?
Decyzja o pobycie w domu opieki społeczne dotyczy całej rodzinny, nie tylko osoby, która fizycznie będzie tam przebywać. Choć nie jest to proste w przypadku osób starszych, samotnych, jest to jeden ze sposobów pozwalających na zapewnienie godnych warunków życia swoim bliskim. Nie chodzi tu tylko o zapewnienie potrzeb „bytowych" – danie schronienia, dbanie o względy higieniczne, wyżywienie czy dostęp do podstawowej opieki lekarskiej. W naszym domu dbamy także o zapewnienie naszym mieszkańcom właściwej rehabilitacji, zajęć terapeutycznych, które pozwalają zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną seniorów. Często samych podopiecznych nurtuje kwestia finansowa? Jak bardzo pobyt seniora w dps-ie obciąży ich rodzinny budżet?
Jak wygląda dieta w domach opieki?
Szybkie tempo życia, stale nawarstwiające się obowiązki często mogą stawiać nas przed koniecznością znalezienia optymalnego rozwiązania, które zagwarantuje szczęście każdemu z członków naszej rodziny, tym najmłodszym i tym najstarszym. Jedną z chętnie wybieranych form pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym w przypadku osób starszych jest zapewnienie im opieki w profesjonalnym domu opieki, gdzie wykwalifikowana kadra zadba o wszystkie podstawowe potrzeby naszych bliskich, a oni sami będą mieli okazje poznać swoich rówieśników i nawiązać nowe przyjaźnie. Jedną z takich potrzeb jest ważna kwestia dotyczącą wyżywienia seniorów. Prawidłowo zbilansowana dieta jest istotna na każdym etapie życia, jednakże w przypadku osób starszych, codzienne komponowanie posiłków będzie wymagało od nas uwzględnienia całkowicie innych niż w przypadku osób młodszych potrzeb organizmu.
Czy dom spokojnej starości zapewnia opiekę lekarską?
Powierzając naszych bliskich opiece domu spokojnej starości zazwyczaj czynimy to w tym celu, aby uzyskali oni jak najlepszą pomoc w pokonywaniu codziennych trudności, jakie stawia przed nimi ich wiek oraz często stan zdrowia wymagający regularnego kontaktu z lekarzem czy fizjoterapeutą. Domy opieki powstały po to, aby Państwa bliscy otrzymali wszystko, co najlepsze w czasie, kiedy Państwo sami nie mogą się nimi opiekować.